Ostatnie wpisy

Sztukateria - jak montować?

Sztukaterie znów cieszą się popularnością. Te klasyczne dekoracje sprawdzą się na oknach, sufitach czy obrazach. Zwykle stosuje się je w aranżacjach klasycznych. Marzysz, by dopełnieniem oprawy Twojego mieszkania była sztukateria? Jak montować ten typ zdobień? O tym dziś na naszym blogu.

Montaż sztukaterii można podzielić na trzy etapy — cięcie, klejenie oraz montowanie. Przed rozpoczęciem pracy należy zdecydować, w jakich miejscach chce się umieścić dekoracje. Następnie musisz dokładnie oczyścić powierzchnię, na której będzie się montować sztukaterię. Ważne jest także przygotowanie odpowiednich narzędzi.

Sztukateria - jak montować i od czego zacząć?

Pierwszym krokiem — oczywiście po zakupie sztukaterii oraz innych potrzebnych materiałów — jest przygotowanie się do pracy. Należy sprawdzić, czy ma się wszystkie narzędzia niezbędne do montażu. Z pewnością przydadzą się miarka, śrubokręt, papier ścierny. Pod ręką warto mieć też klej oraz piłę do cięcia. Pomocny okaże się również pistolet do rozprowadzania kleju oraz skrzynka uciosowa.

Sztukateria - jak montować krok po kroku?

Jeśli sztukateria, np. listwy sufitowe wymagają docięcia, możesz to zrobić w linii prostej. Jest też opcja przycięcia ich pod kątem 45 stopni. Po dopasowaniu sztukaterii możesz przejść do aplikacji kleju. Najpierw jednak upewnij się, że powierzchnie są czyste i suche. Usuń wszelkie zabrudzenia i nierówności. Następnie, użyj odpowiedniego kleju lub masy szpachlowej, aby zamocować sztukaterię na miejscu. Upewnij się, że klej jest równomiernie rozprowadzony, aby uniknąć późniejszych pęknięć lub odpadania.

Za pomocą gąbki lub pędzla możesz usunąć nadmiar kleju i pozostawić sztukaterię do wyschnięcia. Następnie możesz pomalować listwy na dowolny kolor, zabezpieczając ściany i sufit taśmą malarską. Dla lepszego efektu najlepiej nałożyć kilka warstw farby.

Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu bezpośredniego lub za pomocą formularza na stronie.